Pomorskie Laboratorium Przestrzeni Publicznej jest nową inicjatywą Samorządu Województwa Pomorskiego, realizowaną w ramach przyjętej Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030.
Jego ramy, w szczególności zakres i kluczowi partnerzy, określone zostały w trakcie prac nad Regionalnym Programem Strategicznym w zakresie edukacji i kapitału społecznego.
Do podjęcia wspomnianej inicjatywy przyczyniła się przede wszystkim obserwacja zmian zachodzących w przestrzeni w ciągu ostatnich lat. Wciąż dostrzegalny jest duży problem niskiej jakości przestrzeni publicznych oraz brak ich dostosowania do potrzeb różnych grup użytkowników. Bariery architektoniczne stanowią jedną z przyczyn ograniczenia dostępności do usług oraz aktywności realizowanych w przestrzeni publicznej. Problem dotyczy zarówno istniejącego już zagospodarowania, jak i nowo realizowanych projektów. Ponadto, pomimo rosnących nakładów wspierających realizację przedsięwzięć zwiększających zdolności adaptacyjne do zmian klimatu oraz odporność na klęski żywiołowe, utrzymuje się niekorzystny trend stosowania w przestrzeni publicznej rozwiązań, które mogą wiązać się z negatywnymi skutkami klimatycznymi. W związku z tym należy podjąć działania na rzecz większej koordynacji realizowanych przedsięwzięć z polityką wdrażaną na poziomie krajowym, regionalnym oraz lokalnym.
Idea Pomorskiego Laboratorium Przestrzeni Publicznej wpisuje się w również inicjatywę Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) – inicjatywę, będącą realizacją założeń Europejskiego Zielonego Ładu w przestrzeni mieszkalnej. NEB w zamyśle ma łączyć wszystkie zainteresowane inicjatywą podmioty oraz osoby i ułatwiać ich komunikację, wymianę myśli oraz doświadczeń wszystkich środowisk społecznych i zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz przestrzeni, efektem czego mają być innowacyjne rozwiązania dla złożonych problemów społecznych.
Również w koncepcji przedsięwzięcia Pomorskie Laboratorium Przestrzeni Publicznej duży nacisk położony został na kwestie edukacji oraz wymiany doświadczeń i koordynacji działań różnych podmiotów. Na inicjatywę tę składa się pięć modułów obejmujących szereg wzajemnie powiązanych i uzupełniających się działań:
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44
ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60