Cykl otwartych debat poświęconych identyfikacji czynników zmian i trendów rozwojowych, potencjałów i barier, problemów i wyzwań rozwojowych w odniesieniu do przestrzeni Pomorza w perspektywie roku 2050, wymagających właściwego ujęcia w regionalnej polityce przestrzennej, jest nową inicjatywą Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego i Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej działającej przy Marszałku Województwa Pomorskiego.
Ocena przyjętych rozwiązań polityki przestrzennej wdrażanej przez Samorząd Województwa Pomorskiego na przestrzeni ostatnich lat, a także zachodzące zmiany zasad prowadzenia polityki rozwoju czy systemu gospodarki przestrzennej na poziomie lokalnym stanowiły podstawę do podjęcia prac nad zmianą aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w horyzoncie czasowym sięgającym 2030 roku w perspektywie do 2050 roku.
Wstępem do prac nad zmianą Planu jest publiczna dyskusja wokół poszczególnych obszarów tematycznych istotnych z punktu widzenia polityki przestrzennej województwa pomorskiego. Zostanie ona przeprowadzona poprzez cykl debat poświęconych różnym obszarom polityki rozwoju, którego organizatorami są Wojewódzka Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna oraz Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. Uczestnikami będą przedstawiciele ośrodków akademickich i instytucji badawczych z terenu całego kraju.
Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego to hasło przyświecające cyklowi otwartych debat eksperckich. Celem cyklu jest stworzenie możliwości do przeprowadzenia otwartej dyskusji wokół identyfikacji czynników zmian i trendów rozwojowych mających konsekwencje dla rozwoju przestrzeni województwa pomorskiego, potencjałów i barier rozwojowych wynikających z istniejącego zagospodarowania i procesów zachodzących w przestrzeni regionu oraz kluczowych problemów i wyzwań rozwoju przestrzennego regionu w perspektywie 2050 roku. Przeprowadzona w ten sposób analiza ma prowadzić do identyfikacji obszarów kluczowych z punktu widzenia poszczególnych wyzwań rozwoju, w tym obszarów wrażliwych oraz odpornych na czynniki wewnętrzne, a w efekcie określenia kluczowych celów rozwoju przestrzennego województwa pomorskiego w kontekście kształtu jego struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz kierunków jej zmian.
Planowany cykl związany jest z procedurą zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego, która została rozpoczęta przez Sejmik Województwa Pomorskiego w marcu 2024 roku. Obejmuje sześć debat poświęconych globalnym wyzwaniom geopolitycznym, prognozom i wyzwaniom demograficznym, wyzwaniom klimatycznym i wzmacnianiu różnorodności biologicznej, bezpieczeństwu energetycznemu i neutralności klimatycznej, zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych oraz zmieniającym się potrzebom transportowym i wyzwaniom mobilności. Wszystkie spotkania mają charakter otwarty. Uczestnikami będą w szczególności członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, radni Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele samorządów lokalnych, członkowie organów doradczych oraz opiniotwórczych Samorządu Województwa Pomorskiego oraz nauczyciele akademiccy.
Debatom będą przysłuchiwać się również studenci pomorskich uczelni, w tym wchodzących w skład Związku Uczelni Fahrenheita w Gdańsku Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy po każdej debacie będą brali udział w międzyuczelnianych i interdyscyplinarnych warsztatach planistycznych, w trakcie których będą wypracowywać wizję rozwoju przestrzennego Pomorza do 2050 roku.
Planowany cykl obejmuje sześć spotkań poświęconych wyzwaniom wynikającym z uwarunkowań geopolitycznych, prognozom i wyzwaniom demograficznym, procesom osadniczym, wyzwaniom klimatycznym i ochronie różnorodności biologicznej, bezpieczeństwu energetycznemu i neutralności klimatycznej, zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych oraz zmieniającym się potrzebom transportowym i wyzwaniom mobilności. Wszystkie spotkania odbędą się w okresie od października 2024 roku do stycznia 2025 roku i mają charakter otwarty. Na każde z nich obowiązują jednak odrębne zapisy poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy.
Aula “Niebo Polskie” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
30 października 2024 roku
Sala imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
13 listopada 2024 roku
Aula “Niebo Polskie” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
27 listopada 2024 roku
Sala imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
11 grudnia 2024 roku
Sala imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
8 stycznia 2025 roku
Sala imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44
ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60