logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Podsumowanie pierwszego spotkania z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”

Podsumowanie pierwszego spotkania z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”
Publikowane:

O uwarunkowaniach geopolitycznych w kontekście kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego rozmawiali uczestnicy pierwszej z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”, która odbyła się w dniu 16 października 2024 roku w sali Niebo Polskie w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wydarzenie rozpoczęło wystąpienie Karoliny Krośnickiej, przewodniczącej Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej oraz Jakuba Pietruszewskiego, Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego, którzy przybliżyli główne założenia cyklu otwartych debat poświęconych identyfikacji czynników zmian i trendów rozwojowych, potencjałów i barier, problemów i wyzwań rozwojowych w odniesieniu do przestrzeni Pomorza w perspektywie roku 2050. Następnie Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego określił główne założenia rozwojowe województwa wskazując zarówno na dotychczasowe osiągnięcia jak i wynikające z analizy stanu obecnego, cele w perspektywie 2050 roku.

Pierwszą debatę poprowadził profesor Piotr Mickiewicz, Kierownik Zakładu Polityk Publicznych i Administracji Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. W swoim wystąpieniu wprowadzającym do tematyki debaty zaproponował konwencję, w założeniach której punktem wyjścia do rozważań na temat globalnych i ponadregionalnych zagrożeń dla procesu kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej Pomorza jest wskazanie zasadniczych wyzwań rozwojowych. Za takie wyzwania uznał przede wszystkim kwestię zmienności długofalowych planów gospodarczych państwa polskiego, konieczność prowadzenia przez państwo polityki zagranicznej na rzecz stabilizowania sytuacji politycznej w regionie bałtyckim, polityki morskiej ukierunkowanej na przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa żeglugi na akwenie Morza Bałtyckiego oraz stworzenie systemu ochrony polskich instalacji morskich, a także rozbudowy systemu transportowego uwzględniającego specyfikę wolumenu przeładunków w trójmiejskich portach. Zwrócił również uwagę na szereg wyzwań o charakterze zewnętrznym związanych między innymi z kwestiami migracji i asymilacji migrantów, zmianami sytuacji politycznej czy procesami energetycznymi. Rozważania moderatora stały się podstawą debaty z zaproszonymi ekspertami oraz słuchaczami.

W debacie udział wzięli dr hab. Sylwia Mrozowska z Uniwersytetu Gdańskiego, profesor Marek Dutkowski z Uniwersytetu Szczecińskiego, profesor Andrzej Makowski i komandor por. dr hab. Rafał Miętkiewicz z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz dr hab. Jan A. Wendt z Uniwersytetu Gdańskiego. W toku dyskusji podkreślono między innymi, że podstawą regionalnej polityki rozwojowej Województwa Pomorskiego powinna być koncepcja zrównoważonego rozwoju i poszerzania możliwości rozwoju sektorów gospodarki morskiej. Wskazano też, że istotną rolę w programach rozwojowych powinien odgrywać transport oraz plan rozwoju sieci komunikacyjnej służącej wzmacnianiu zdolności do transportu ładunków do morskich centrów logistycznych oraz publiczny transport w układzie metropolia – pozostałe obszary województwa. Paneliści zgodnie przyznali, że istotnym elementem polityki prowadzonej na obszarze województwa powinna być polityka ochrony infrastruktury krytycznej ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury portowej, energetycznej, informatycznej oraz socjalnej, wyraźnie wskazująca na podział zadań dla władz centralnych oraz samorządowych.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatora profesora Piotra Mickiewicza.

Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.

Zapraszamy również do udziału w drugiej debacie poświęconej kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec prognoz i wyzwań demograficznych oraz sieci osadniczej, która odbędzie się już 30 października 2024 roku o godz. 10:00 w Sali imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Pozostałe wydarzenia

O kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty

13 lis. 2024
W dniu 30 października 2024 roku w sali plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się dru…

Nowe uchwały w sprawie obszarów chronionego krajobrazu

4 lis. 2024
Z dniem 1 listopada 2024 roku weszły w życie trzy nowe uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego w…

Poznaliśmy przedsięwzięcia zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego

28 paź. 2024
W dniu 25 października 2024 roku zakończyliśmy pierwszy etap prac związanych z oceną przedsięwzi…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60