O kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty
W dniu 30 października 2024 roku w sali plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się druga z cyklu debat poświęconych wizji kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego w ramach trwającego procesu zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w perspektywie do 2050 roku. Tym razem uczestnicy debaty rozmawiali o kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych.
Wystąpienia wprowadzające do spotkania poświęcone obszarom edukacji oraz zdrowia i wsparcia społecznego przedstawili Adam Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który pełni rolę Kierownika Regionalnego Programu Społecznego w zakresie edukacji i kapitału społecznego, Agata Pąśko z Wydziału Fizyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, Maciej Laszkiewicz, Dyrektor Departamentu Zdrowia oraz Katarzyna Weremko, Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, którzy odpowiadają za koordynację Regionalnego Programu w zakresie zdrowia i wrażliwości społecznej. Wskazane przez nich zagadnienia i wyzwania w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania województwa podsumowała natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępczyni Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
W kolejnej części spotkania debatę poprowadziła specjalistka z zakresu geografii osadnictwa doktor Magdalena Szmytkowska z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. Głos w dyskusji zabrali Agnieszka Dawydzik ze Związku Miast Polskich, doktor Karol Janas z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, profesor Iwona Sagan z Uniwersytetu Gdańskiego, profesor Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, doktor Piotr Szukalski z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej oraz doktor Wiktor Szydarowski z Europejskiego Programu Badawczego ESPON Programme.
Główne zagadnienia, które poruszono w toku dyskusji dotyczyły przede wszystkim kwestii demograficznych, sieci osadniczej, mieszkalnictwa czy adaptacji miast i regionów do zmian klimatu. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że kluczowym w kontekście polityki przestrzennej jest spojrzenie na kształtowanie procesów demograficznych jako istotnych determinant rozwojowych w regionie. Pod uwagę wziąć jednak trzeba nieprzewidywalne zdarzenia o charakterze globalnym, które prowadzą do załamywania się obserwowanych wcześniej trendów. Szczególną uwagę zwrócono także na problematykę kształtowania struktur wiekowych, zarówno w kontekście usług publicznych jak i rynku pracy.
Za kluczowe wyzwanie wiążące kwestie demograficzne i osadnicze uznano natomiast mieszkalnictwo. Brak polityki mieszkaniowej na poziomie regionalnym, brak kompleksowych statystyk mieszkaniowych czy niedoskonałe przepisy prawne sprzyjające deweloperom to tylko część problemów, o których dyskutowali uczestnicy debaty. Bezpośrednio z kwestią mieszkalnictwa wiąże się również problem chaosu przestrzennego. To co podkreślali uczestnicy debaty to konieczność wzmocnienia kompetencji i sprawczości władz regionalnych, bowiem bez tego nie można liczyć na istotną poprawę sytuacji w zakresie kształtowania ładu przestrzennego zgodnie z ideą rozwoju zrównoważonego.
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatorkę dr Magdalenę Szmytkowską.
Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.