Skip to main content
logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

O kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty

O kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty
Publikowane:

W dniu 30 października 2024 roku w sali plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się druga z cyklu debat poświęconych wizji kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego w ramach trwającego procesu zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w perspektywie do 2050 roku. Tym razem uczestnicy debaty rozmawiali o kształtowaniu struktury osadniczej w kontekście prognoz i przemian demograficznych.

Wystąpienia wprowadzające do spotkania poświęcone obszarom edukacji oraz zdrowia i wsparcia społecznego przedstawili Adam Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który pełni rolę Kierownika Regionalnego Programu Społecznego w zakresie edukacji i kapitału społecznego, Agata Pąśko z Wydziału Fizyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, Maciej Laszkiewicz, Dyrektor Departamentu Zdrowia oraz Katarzyna Weremko, Dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, którzy odpowiadają za koordynację Regionalnego Programu w zakresie zdrowia i wrażliwości społecznej. Wskazane przez nich zagadnienia i wyzwania w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania województwa podsumowała natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępczyni Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W kolejnej części spotkania debatę poprowadziła specjalistka z zakresu geografii osadnictwa doktor Magdalena Szmytkowska z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. Głos w dyskusji zabrali Agnieszka Dawydzik ze Związku Miast Polskich, doktor Karol Janas z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej IRMiR, profesor Iwona Sagan z Uniwersytetu Gdańskiego, profesor Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, doktor Piotr Szukalski z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej oraz doktor Wiktor Szydarowski z Europejskiego Programu Badawczego ESPON Programme.

Główne zagadnienia, które poruszono w toku dyskusji dotyczyły przede wszystkim kwestii demograficznych, sieci osadniczej, mieszkalnictwa czy adaptacji miast i regionów do zmian klimatu. Uczestnicy debaty zgodnie podkreślali, że kluczowym w kontekście polityki przestrzennej jest spojrzenie na kształtowanie procesów demograficznych jako istotnych determinant rozwojowych w regionie. Pod uwagę wziąć jednak trzeba nieprzewidywalne zdarzenia o charakterze globalnym, które prowadzą do załamywania się obserwowanych wcześniej trendów. Szczególną uwagę zwrócono także na problematykę kształtowania struktur wiekowych, zarówno w kontekście usług publicznych jak i rynku pracy.

Za kluczowe wyzwanie wiążące kwestie demograficzne i osadnicze uznano natomiast mieszkalnictwo. Brak polityki mieszkaniowej na poziomie regionalnym, brak kompleksowych statystyk mieszkaniowych czy niedoskonałe przepisy prawne sprzyjające deweloperom to tylko część problemów, o których dyskutowali uczestnicy debaty. Bezpośrednio z kwestią mieszkalnictwa wiąże się również problem chaosu przestrzennego. To co podkreślali uczestnicy debaty to konieczność wzmocnienia kompetencji i sprawczości władz regionalnych, bowiem bez tego nie można liczyć na istotną poprawę sytuacji w zakresie kształtowania ładu przestrzennego zgodnie z ideą rozwoju zrównoważonego.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatorkę dr Magdalenę Szmytkowską.

Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.

Pozostałe wydarzenia

9 gru. 2024
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zespół Pomorskiego Biura Planowania Regionalne…
6 gru. 2024
Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego pracuje obecnie nad opracowaniem pn. „Studium Korytarzow…
18 lis. 2024
Bulwary nad rzeką Słupią to przedsięwzięcie, które otrzymało tytuł Najlepszej Przestrzeni Public…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60