W dniu 25 marca 2024 roku Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego. Podjęta uchwała inicjuje proces zmiany dokumentu przyjętego przez Sejmik z końcem 2016 roku. Zmianie planu oraz rozpoczętej procedurze składania wniosków do jego treści poświęcone zostanie spotkanie informacyjne, które odbędzie się 17 czerwca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Spotkanie ma na celu przedstawienie głównych założeń zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego, którego sporządzenie będzie uwzględniało perspektywę 2050 roku. W trakcie spotkania omówione zostaną również zasady składania wniosków w ramach trwającej do końca sierpnia procedury gromadzenia wniosków. W celu ułatwienia procesu ich gromadzenia Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego przygotowało formularz służący do składania wniosków w formie elektronicznej dostosowany do bieżącego etapu prowadzonej procedury planistycznej. Po wypełnieniu formularza oraz jego wysłaniu podmiot składający wniosek otrzyma na swoją skrzynkę poczty elektronicznej wygenerowany wniosek stanowiący potwierdzenie jego złożenia.
W trakcie spotkania przedstawione zostaną również wyniki badania dotyczącego stanu planowania strategicznego oraz prac planistycznych w pomorskich gminach, które prowadzone jest w kontekście zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o samorządzie gminnym. W związku ze zmianą przepisów ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2023 roku, w systemie planowania przestrzennego na poziomie lokalnym wprowadzony został nowy akt planowania przestrzennego, jakim jest plan ogólny gminy. Zmiana ta wprowadziła również zmiany w ustawie o samorządzie gminnym w części dotyczącej strategii rozwoju gminy. Począwszy od 1 stycznia 2026 roku stanie się ona obowiązkowym elementem wyrażającym politykę gminy, a wyjątkiem od tej zasady będzie objęcie danej gminy strategią rozwoju ponadlokalnego. Jednocześnie w ustawie doprecyzowano zakres modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej gminy, rozumianego jako docelowy układ elementów składowych przestrzeni, jak również ustaleń i rekomendacji w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie. Powyższe ustalenia zawarte w strategiach rozwoju gmin oraz w planach ogólnych gmin zastąpią ustalenia studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które stracą moc z końcem 2025 roku.
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44
ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60