W dniu 2 lutego 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne z gminami w sprawie weryfikacji Środkowożuławskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin: Gdańsk, Stegna, Cedry Wielkie, Ostaszewo, Suchy Dąb, Tczew (gmina wiejska), Tczew (gmina miejska), Lichnowy, Miłoradz, Subkowy, Pelplin, Sztum i Gniew oraz pracownicy Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
Głównym celem spotkania było przedstawienie uwarunkowań prawnych funkcjonowania obszarów chronionego krajobrazu, założeń weryfikacji granic i zakazów obowiązujących na tych obszarach, zakresu i sposobu dokumentacji prac oraz wstępnej koncepcji systemu obszarów chronionych w obrębie Doliny Dolnej Wisły.
Koncepcja systemu obszarów chronionych w Dolinie Dolnej Wisły
Dolina Wisły ma bardzo duże znaczenie przyrodnicze. Jest jednym z najważniejszych korytarzy ekologicznych środkowej Europy. Jej dolny brzeg, mimo uregulowania koryta rzeki i otoczenia jej wałami przeciwpowodziowymi, ma bardzo naturalny charakter i charakteryzuje się występującym tu bogactwem świata przyrody. Szczególnym obszarem, który został wyznaczony przez człowieka jest tzw. międzywale Wisły. To właśnie w obrębie międzywala rzeki, w korycie oraz na terenach zalewowych, koncentruje się największa wartość przyrodnicza i krajobrazowa doliny Wisły.
W ramach prac nad weryfikacją obszarów chronionego krajobrazu województwa pomorskiego podjęto się kompleksowej analizy wszystkich obszarów chronionych zlokalizowanych w dolinie rzeki Wisły w celu objęcia ochroną całego jej międzywala – od ujścia rzeki w okolicach dawnej wsi Świbno i Mikoszewo po granice z województwem kujawsko-pomorskim. Aktualnie bowiem ochroną nie jest objęta wschodnia część doliny – od granic Miasta Tczewa po granicę Miasta Gniew. Ponadto, brak jest łączności przestrzennej pomiędzy Obszarem Chronionego Krajobrazu Białej Góry a Obszarem Chronionego Krajobrazu Doliny Kwidzyńskiej.
Środkowożuławski Obszar Chronionego Krajobrazu
Pierwszym Obszarem, który został poddany weryfikacji jest Środkowożuławski Obszar Chronionego Krajobrazu, który został ustanowiony w 1985 roku uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Elblągu. Położony jest aktualnie w granicach gmin: Stegna, Ostaszewo, Lichnowy oraz Miłoradz i obejmuje wyłącznie wschodni brzeg doliny Wisły. Taki przebieg granic wynika z dawnego podziału administracyjnego województwa, gdy granica pomiędzy dawnym województwem gdańskim i elbląskim przebiegała środkiem biegu rzeki Wisły. Konsekwencją tego było więc objęcie ochroną tylko jednego – wschodniego – brzegu doliny. Po stronie zachodniej, dolina Wisły znalazła się częściowo w granicach innych obszarów chronionego krajobrazu – Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Gdańskich.
Podczas spotkania zaprezentowano główne uwarunkowania dla Środkowożuławskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz przedstawiono wstępną koncepcję zmiany jego granic. Zwrócono również uwagę na wysoki potencjał rekreacyjny tego Obszaru wskazując jednocześnie sposób, w jaki może zostać on wykorzystany.
Spotkanie to rozpoczęło proces konsultacji z gminami, którego efektem będzie opracowanie projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego dedykowanego wyłącznie temu obszarowi chronionemu.