Dyskusja dotycząca kondycji polskiej przestrzeni to jeden z głównych elementów tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu organizowanych przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. Organizowana z tej okazji debata 30 lat za późno? O stanie i podejściu do polskiej przestrzeni odbędzie się 22 października 2021 roku o godzinie 13.00.
Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest obchodzony 20 października w rocznicę przyjęcia Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Jej głównym celem jest promowanie działań na rzecz krajobrazu oraz występujących w nim elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Konwencja traktuje krajobraz jako ważny element życia ludzi wymagający ochrony oraz właściwego gospodarowania. Konsekwencją ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Krajobrazowej stała się na gruncie przepisów polskiego prawa ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu. Wprowadziła ona zmiany w aż dziewiętnastu aktach prawnych, z których najważniejszymi stały się wprowadzone w ustawie z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Ich bezpośrednią konsekwencją było bowiem wprowadzenie nowych narzędzi zarządzania krajobrazem takich jak, między innymi, wdrażane na poziomie lokalnym uchwały krajobrazowe.
Wyzwania postawione w Konwencji pomimo dwóch dekad, które upłynęły od momentu jej przyjęcia, pozostają wciąż aktualne, dlatego Samorząd Województwa Pomorskiego realizuje prace związane z oceną i waloryzacją przestrzeni regionu, której wynikiem będzie audyt krajobrazowy będący jednym z nowych narzędzi zarządzania krajobrazem. Refleksje z prac nad audytem krajobrazowym stały się przyczyną do podjęcia dyskusji nad kondycją pomorskiego krajobrazu oraz perspektywą jego harmonijnego kształtowania.
Do udziału w debacie zaproszone zostało grono ekspertów, których decyzje i działania zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio, wywierają wpływ na jakość otaczającej przestrzeni. W debacie udział wezmą Piotr Lorens (Politechnika Gdańska), Marta Koperska-Kośmicka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Dariusz Podbereski (Trójmiejski Park Krajobrazowy) oraz Paweł Mrozek (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej). Jej moderatorem będzie natomiast Jarosław Czochański, geograf i ekolog krajobrazu, profesor w Zakładzie Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego.
ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44
ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60