logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Krajobrazy priorytetowe. Przygotowania do konkursu

Krajobrazy priorytetowe. Przygotowania do konkursu

Publikowane:

Krajobraz – każdy zna i intuicyjnie rozumie to słowo. W końcu otacza on nas z każdej strony, w każdym momencie życia. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie – co to jest krajobraz? Tymczasem warto głębiej zastanowić się nad jego znaczeniem. Czym kierujemy się wybierając miejsca, w których najchętniej przebywamy? Jaką rolę w tym wyborze odgrywa wygląd i jakość otoczenia? Czy zastanawiamy się nad tym, co zapisane jest w otaczającej nas przestrzeni? Na czym polega wartość krajobrazu i jak powinniśmy dbać o jej zachowanie? Na te i podobne pytania coraz częściej próbujemy szukać odpowiedzi zarówno prywatnie, jak i w ramach różnych inicjatyw. Dlaczego? Dlatego, że zauważamy, że krajobraz jest przekształcany i często w wyniku tych przekształceń ginie bezpowrotnie piękno, harmonia, czy historia tych miejsc.

Samorząd Województwa Pomorskiego, podobnie jak inne województwa, prowadzi obecnie analizy przestrzeni, których wyniki stanowić będą tak zwany audyt krajobrazowy. Efektem audytu ma być między innymi wytypowanie krajobrazów priorytetowych, czyli takich, które są szczególnie cenne dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne lub estetyczno-widokowe i jako takie wymagają zachowania.

Projekt audytu, zanim zostanie uchwalony przez sejmik województwa, skierowany zostanie do konsultacji społecznych. Wyprzedzając ten moment Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, odpowiedzialne za prace nad audytem, chce zainicjować szeroką, ogólnowojewódzką debatę na temat krajobrazu. Jedną z form zachęcenia do niej mieszkańców i sympatyków Pomorza jest zaproszenie do udziału w konkursie fotograficznym, w którym będzie można wypowiedzieć się językiem fotografii i zwrócić uwagę na ciekawe, unikatowe, ulubione miejsca w Regionie. Konkurs zostanie ogłoszony tuż przed wakacjami, ale już dziś zachęcamy do zastanowienia się nad potencjalnymi lokalizacjami, które mogą stać się bohaterami prac konkursowych. Prace będą mogły być zgłaszane w czterech kategoriach:

1. Krajobraz – Przyroda

zdjęcia obiektów i krajobrazów przyrodniczych – środowisko naturalne lub seminaturalne, czyli w niewielkim stopniu przekształcone działalnością człowieka

2. Krajobraz – Architektura i urbanistyka

zdjęcia obiektów i układów architektonicznych o walorach zabytkowych, historycznych, estetycznych, kompozycyjnych – środowisko kulturowe, antropogeniczne, czyli w znacznym stopniu ukształtowane przez człowieka,

3. Krajobraz – Kultura i tradycja regionu

zdjęcia dokumentujące działalność kulturalną i jej materialne przejawy, a także elementy charakterystyczne dla tradycyjnych, regionalnych form działalności człowieka – ludzie w przestrzeni i ich zajęcia, wydarzenia kulturalne i regionalne, stroje ludowe, elementy tradycji i historii, itp.

4. Krajobraz – Z lotu ptaka

zdjęcia wykonane z przestrzeni powietrznej, w tym za pomocą kamer drona.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne będą wkrótce na stronach internetowych Samorządu Województwa Pomorskiego, w tym na stronie www.pomorskie.eu oraz www.pbpr.pomorskie.pl.

Zobacz więcej w mediach społecznościowych

Pozostałe wydarzenia

Podsumowanie konferencji “Krajobraz w nauce, praktyce i edukacji”

8 lis. 2023
Problematyce kształtowania i zarządzania krajobrazem oraz edukacji krajobrazowej poświęcona zost…

Program konferencji “Krajobraz w nauce, praktyce i edukacji”

29 wrz. 2023
Informujemy, iż dostępny jest już szczegółowy program konferencji, która odbędzie się w dniach 1…

Zmiana terminu nadsyłania zgłoszeń na konferencję krajobrazową

25 wrz. 2023
Uprzejmie informujemy, iż został przedłużony termin nadsyłania zgłoszeń na konferencję “Krajobra…

Zaproszenie na ogólnopolską konferencję dotyczącą krajobrazu

21 sie. 2023
Od kilku ostatnich lat Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego prowadzi kampanię edukacyjną mają…

Podsumowanie spotkania z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych w sprawie audytu krajobrazowego

17 sty. 2023
Wspólna dyskusja nad dokumentacją krajobrazów priorytetowych, wyznaczonych w granicach parków kr…

Podsumowanie konferencji poświęconej pracom nad audytem krajobrazowym

10 lis. 2022
Refleksjom z prac związanych ze sporządzeniem Audytu Krajobrazowego Województwa Pomorskiego pośw…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60