logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Warsztaty w Pelplinie za nami

Warsztaty w Pelplinie za nami
Publikowane:

W ubiegłym tygodniu, tj. w dniach 25-29 września, miał miejsce jeden z najbardziej kluczowych etapów Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej – okres warsztatów studenckich w Pelpinie, będącym gospodarzem tegorocznej edycji Akademii. Jak przebiegał wspomniany etap?

Na czas wyjazdu studenci zostali zakwaterowali w Collegium Marianum, XIX-wiecznej szkole katedralnej, która obecnie pełni funkcję liceum wraz z internatem. To tutaj udostępniona została także sala warsztatowa, w której w kolejnych dniach studenci mogli pracować nad zadanym problemem. Wcześniej jednak nastąpiło uroczyste powitanie studentów, opiekunów oraz organizatorów przez władze gminy, które zorganizowały także bardzo ciekawe wystąpienia lokalnych mieszkańców Peplina, w czasie których m.in. przybliżona została historia miasta i gminy Pelplin oraz historia nieistniejącej już cukrowni (przez wiele lat kluczowego dla mieszkańców zakładu), przedstawiono lokalne specjały, czy też omówiono sytuację społeczną gminy. Głos zabrali również przedstawiciele uczelni, którzy krótko przedstawili założenia warsztatów. Po powitaniu studenci zostali podzieleni na interdyscyplinarne grupy, w których mogli realizować pierwsze warsztatowe zadanie tego dnia, tj. porozmawiać z lokalną młodzieżą na temat ich potrzeb, problemów i przemyśleń.

Kolejne dni rozpoczynały się wykładami wprowadzającymi do zagadnień problemowych, z którymi studenci najprawdopodobniej będą borykać się w trakcie całej semestralnej pracy w ramach Akademii. Były one prowadzone przez ekspertów reprezentujących cztery zaangażowane w projekt uczelnie. Kluczowym momentem wyjazdu było natomiast tzw. „wyjście w teren”, czyli spacer po obszarze projektowym, tj. terenie dawnej cukrowni, a także zapoznanie się z jego bezpośrednim otoczeniem. Istotnym elementem było również poznanie specyfiki miasta, w związku z czym zaplanowane zostało spotkanie z lokalnym przewodnikiem, który przybliżył zgromadzonym historię bazyliki katedralnej, ogrodów biskupich, a także oprowadził po muzeum diecezjalnym. Tak przygotowani studenci mogli w pełni przystąpić do intensywnych prac koncepcyjnych, które trwały niekiedy do późnych godzin wieczornych. Pod koniec wyjazdu został jednak zapewniony czas na chwilowy “oddech” i element integracyjny w postaci spływu kajakowego Wierzycą.

Koniec wyjazdu zakończył się podsumowaniem prac koncepcyjnych. Zanim jednak nastąpiła prezentacja wyników tygodniowych warsztatów, głos zabrali włodarze gminy, którzy podziękowali wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, a w szczególności studentom, za trud i wysiłek włożony do tej pory w Akademię¸ wyrażając jednocześnie nadzieję, że ich praca przyczyni się do rozwoju Pelplina i okolicznych terenów. Podziękowania wygłosili także przedstawiciele opiekunów, organizatora oraz studentów.

Po zakończonych podziękowaniach każda z grup zaprezentowała swoje wstępne pomysły i koncepcje na zagospodarowanie terenu projektowego. Przedstawione prace wzbudziły duże zainteresowanie wśród zgromadzonych. Wymienić można choćby takie pomysły jak kino letnie, pomosty, deptaki, strefy relaksu (m.in. realizacja nowych kawiarni) czy też wprowadzenie nowej zabudowy mieszkaniowej. Na ostateczne propozycje trzeba będzie jednak zaczekać do początku przyszłego roku. Wówczas studenci ponownie zaprezentują na terenie gminy swoje koncepcje, dokładnie przemyślane i dopracowane po okresie semestralnej pracy.

Pozostałe wydarzenia

Życzenia świąteczne i noworoczne od zespołu Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego

4 gru. 2023
Z okazji nadchodzących wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia zespół Pomorskiego Biura Planowa…

Podsumowanie konferencji “Krajobraz w nauce, praktyce i edukacji”

8 lis. 2023
Problematyce kształtowania i zarządzania krajobrazem oraz edukacji krajobrazowej poświęcona zost…

Pomorskie Badania Ruchu

19 paź. 2023
Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego ogłosiło przetarg na realizację Pomorskich Badań Ruchu 2…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60