logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Warsztaty w Pelplinie – informacje dla studentów

Warsztaty w Pelplinie – informacje dla studentów
Publikowane:

Wielkimi krokami zbliża się kluczowy etap tegorocznej Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej, bowiem już za tydzień studenci rozpoczną prace projektowe w Pelplinie – gminie, która została gospodarzem tegorocznej edycji Akademii. W związku z tym poniżej przekazujemy najważniejsze informacje organizacyjne – zostały one również przesłane na skrzynki mailowe uczestników.

Harmonogram wyjazdu

Poniedziałek rozpoczynamy wspólnym wyjazdem do Pelplina – spotykamy się 25 września o godz. 7.45 przy charakterystycznym budynku z lwim muralem, która znajduje się tuż obok dworca PKS w Gdańsku (ul. 3 Maja 16). Zakwaterowani zostaniemy w Collegium Marianum – zabytkowym budynku, w którym znajduje się internat. Także tutaj, w sali warsztatowej, będą w głównej mierze rodzić się pomysły i powstawać pierwsze projekty. Dalsza część dnia upłynie na spotkaniach z mieszkańcami Pelplina oraz interesariuszami obszaru projektowego, a także z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gmina Pelplin. Tego dnia zostaną również utworzone zespoły projektowe. Wieczór zakończymy spotkaniem integracyjnym.

Wtorek rozpoczniemy pierwszym (z czterech zaplanowanych) wykładem wprowadzającym pt. „Człowiek, zdrowie, środowisko”, który poprowadzą przedstawiciele Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Później odbędzie się kluczowy punkt wyjazdu – tj. wizja terenowa na obszarze projektowym. W dalszej kolejności spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, z którym zwiedzimy zespół pocystersko-katedralny, z kolei druga połowa dnia upłynie na pierwszych pracach koncepcyjnych oraz ustaleniach.

W środę z samego rana chętne osoby będą miały wybrać się na pobliskie targowisko. Natomiast w pełnym składzie spotkamy się wszyscy na drugim wykładzie wprowadzających pt. „Natura, sztuka, demokracja”, który zostanie przygotowany z ramienia Akademii Sztuk Pięknych. Dzień ten będzie najbardziej intensywnym, jeśli chodzi o prace warsztatowe, jako że w całości przewidziany jest na dalsze prace zespołowe, w tym ukształtowanie wstępnej wizji rozwoju terenu projektowego.

Czwartek ponownie rozpoczniemy wykładem wprowadzającym pt. „Krajobraz, przestrzeń, miasto”, który poprowadzi wykładowczyni z Uniwersytetu Gdańskiego. Środek dnia umili nam spływ kajakowy zakończony ogniskiem, którego celem jest mocniejsza integracja zarówno środowiska studenckiego, jak i konkretnych zespołów, a także stanowić będzie małą odskocznię od intensywnych prac warsztatowych. Dzień zakończy się kontynuacja pracy w zespołach i przygotowywaniem do prezentacji pierwszych pomysłów.

Piątego dnia czeka nas już ostatni wykład wprowadzający pt. „Strategiczna rola przestrzeni publicznej”, prowadzony przez wykładowcę z Politechniki Gdańskiej. Po wykwaterowaniu i ostatnich szlifach powstałych projektów nastąpi podsumowanie prac koncepcyjnych, w ramach którego zespoły projektowe zaprezentują swoje pomysły szerszemu gronu. Wyjazd do Gdańska przewidziany jest na godzinę 15.00.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wyjazdu:

Przygotowanie do wyjazdu

Obszar projektowy to rozległy teren o ciekawej historii i dużym wpływie na funkcjonowanie i obecny stan miasta. Dlatego też, by jak najlepiej przygotować się do prac warsztatowych, prosimy o wcześniejsze zapoznanie się z udostępnionymi materiałami, które specjalnie na tę okoliczność zostały przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy Pelplin. Wśród materiałów znajdują się także pliki, które znacząco ułatwią poznanie terenu od strony projektowej, m.in. ewidencja gruntów i budynków, mapa zasadnicza, filmy z przelotu nad terenem, wizualizacje terenu sąsiadującego z terenem projektowym, a także dokumentacja badań stanu środowiska gruntowo-wodnego na terenie dawnej cukrowni. Wszelkie materiały dostępne są do pobrania TUTAJ (po kliknięciu należy wpisać adres e-mail podany przy zgłoszeniu do Akademii).

Ponadto prosimy o zapoznanie się z zwartymi w poniższym pliku informacjami dotyczącymi planowanego wyposażenia zarówno pokoi, jak i sali warsztatowej, a także zapoznanie się ze wskazówkami, które z pewnością będą pomocne w trakcie przygotowywania się do wyjazdu.

Jarmark Cysterski

Zachęcamy również wszystkich uczestników Akademii do odwiedzenia Jarmarku Cysterskiego – jednego z corocznych wydarzeń organizowanych w Pelplinie. Odbywa się on zawsze w trzeci weekend września, w związku z czym w tym roku przypada 16-17 września. Więcej informacji oraz program Jarmarku można znaleźć pod adresem: jarmarkcysterski.diecezja-pelplin.pl

Pozostałe wydarzenia

Zaproszenie do udziału w seminarium dotyczącym hierarchii funkcjonalnej miast w województwie pomorskim

20 lut. 2024
W dniu 1 marca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbędzie się współorg…

Rozpoczynają się Pomorskie Badania Ruchu 2024

14 lut. 2024
W dniu 14 lutego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Pomorskie Badania Ruchu 2024. Podcz…

Nowe Opracowanie Ekofizjograficzne do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego

29 sty. 2024
Opracowanie ekofizjograficzne jest wynikiem prac monitoringowych nad stanem środowiska oraz zago…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60