logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną regionu

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną regionu
Publikowane:

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego już w 2005 roku. Stanowi jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce dając możliwość prezentacji osiągnięć samorządów lokalnych w zakresie kreowania i przekształcania ważnych dla mieszkańców przestrzeni publicznych.

Tegoroczna, piętnasta już edycja Konkursu, dotyczyć będzie przedsięwzięć, które zostały oddane do użytku lub zostały wdrożone w okresie pomiędzy 1 stycznia 2019 roku a 31 grudnia 2020 roku. Zgłaszanie ich będzie możliwe za pośrednictwem interaktywnego formularza, który będzie dostępny dla wnioskodawców na stronie internetowej Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego w okresie od 2 sierpnia do 17 września 2021 roku.

W konkursie oceniane są w szczególności przedsięwzięcia dotyczące ogólnodostępnych placów i ulic, osi, ciągów widokowych oraz panoram miejscowości, frontów wodnych, parków, terenów spacerowych, plaż i innych miejsc tworzących przestrzeń publiczną podnoszącą jakość życia lokalnej społeczności oraz wpływających pozytywnie na budowę wizerunku miejscowości. Prócz kryteriów odnoszących się do estetyki i trwałości oraz funkcjonalności i uniwersalności przedsięwzięć dla różnych grup użytkowników, w tym osób ze szczególnymi potrzebami, w tym roku w konkursie podkreślono szczególne rolę przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych oraz wspomaganiu procesów adaptacji do zmian klimatu miast i obszarów wiejskich.

Przedsięwzięcia będą oceniane przez Komisję Konkursową działającą pod przewodnictwem Marszałka Mieczysława Struka. W skład Komisji wejdą przedstawicielki Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – profesor Karolina Krośnicka z Politechniki Gdańskiej i dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss – oraz inni eksperci zewnętrzni – profesor Iwona Dzierżko-Bukal z Akademii Sztuk Pięknych i dr inż. arch. Piotr Czyż, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. Samorząd Województwa Pomorskiego w pracach Komisji reprezentować będą natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępca Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, oraz Anna Bizub-Jechna, koordynatorka do spraw dostępności architektonicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Laureatów Konkursu poznamy nie później niż do 30 listopada 2021 roku.

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny w terminie składania wniosków konkursowych

Obserwuj nas w mediach społecznościowych

Pozostałe wydarzenia

Turystyka wodna w województwie pomorskim

20 Lip. 2021
Województwo pomorskie, jako jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Polski, posi…

Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną regionu

12 Lip. 2021
Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez Samorzą…

Dialog Terytorialny z Gminą Czersk

12 Lip. 2021
W środę, 8 lipca odbyło się drugie spotkanie w ramach Dialogu Terytorialnego Samorządu Województ…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60