logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Za nami kolejny etap Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej

Za nami kolejny etap Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej
Publikowane:

W okresie od 26 do 28 czerwca 2019 roku odbywał się kolejny etap pilotażowej edycji Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej, której organizatorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Za realizację i koordynację Akademii odpowiada Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego. W tegorocznej edycji do współpracy przystąpiła Gmina Czersk, na terenie której znajdują się obszary wymagające wsparcia w zakresie kształtowania przestrzeni publicznych.

Przez trzy dni studenci z trójmiejskich uczelni, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, pracowali w interdyscyplinarnych zespołach nad wizjami integracji trzech obszarów: miejscowości Odry i Wojtal oraz rezerwatu przyrody nieożywionej Kamienne Kręgi. Wybierali również lokalizacje, dla których opracują szczegółową koncepcję zagospodarowania.

Podczas pierwszego dnia warsztatów studenci przedstawili wyniki swoich dotychczasowych, samodzielnych prac stanowiących podsumowanie pierwszego etapu. Następnie uczestnicy wybrali się na wizję terenową, gdzie mogli ponownie przyjrzeć się obszarom projektowym i bardziej szczegółowo rozpoznać wyzwania, w tym problemy oraz konflikty przestrzenne, które wzięli na warsztat. Podczas pozostałych dwóch dni uczestnicy Akademii zamienili udostępnione im sale w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Czersku w interdyscyplinarną przestrzeń warsztatową. Prace studentów wspomagali zaś opiekunowie merytoryczni reprezentujący współpracujące w ramach Akademii uczelnie wyższe: Hanna Obracht–Prondzyńska i Joanna Szechlicka z Politechniki Gdańskiej, Joanna Jaczewska i Krzysztof Kopeć z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Marcin Kasprowicz i Vasyl Savchenko z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zaraz po etapie prac terenowych studenci rozpoczęli kolejny, przedostatni etap warsztatów, podczas którego dopracują swoje koncepcje. Będą pracowali w okresie od 1 do 5 lipca korzystając z gościnności Politechniki Gdańskiej. Studenci skoncentrują się na różnych zagadnieniach, od skali makro – czyli całościowej strategii rozwoju przestrzeni publicznych, w tym stworzeniu powiązań pomiędzy przedmiotowymi lokalizacjami, poprzez koncepcje zagospodarowania konkretnych lokalizacji, do rozwiązań bardzo szczegółowych, dotyczących identyfikacji wizualnych i projektów znaków graficznych w tym nowego logo dla rezerwatu. Efekty ich prac już wkrótce.

Pozostałe wydarzenia

Rozpoczynają się prekonsultacje projektu zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

5 sty. 2022
W okresie od 7 do 17 stycznia 2022 roku zaplanowane zostały prekonsultacje projektu zmiany ustaw…

Trwają prace nad audytem krajobrazowym województwa pomorskiego

30 gru. 2021
Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym o…

Ruszają konsultacje społeczne projektu Krajowej Polityki Miejskiej 2030

22 gru. 2021
Krajowe Forum Miejskie, którego tegoroczna edycja odbyła się 21 grudnia 2021 roku, zainicjowało …

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60