logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Rozpoczynamy Pomorską Letnią Akademię Planowania Przestrzeni Publicznej

Rozpoczynamy Pomorską Letnią Akademię Planowania Przestrzeni Publicznej
Publikowane:

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego zainicjowało nowy coroczny projekt. Jest nim Pomorska Letnia Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej, w ramach której Samorząd Województwa Pomorskiego podjął współpracę z trzema gdańskimi uczelniami wyższymi, do których należą Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Akademia Sztuk Pięknych, a także z Gminą Czersk, na terenie której prowadzone będą prace projektowe w ramach pierwszej edycji tego projektu.

W dniu 16 maja 2019 roku odbył się pierwszy etap Akademii, w ramach którego studenci odwiedzili obszary, którymi będą się zajmować przez najbliższe tygodnie. Docelowo uczestnicy mają zaproponować działania w zakresie poprawy stanu zagospodarowania Rezerwatu przyrody Kręgi Kamienne w Odrach, a także jego otoczenia. Ważnym zagadnieniem jest również wzmocnienie powiązań rezerwatu z rzeką Wdą oraz z pobliskimi miejscowościami, którymi są Odry i Wojtal. W miejscowościach tych odbywają się imprezy plenerowe związane z kamiennymi kręgami, ale także z bliskością rzeki Wdy i funkcjonującym szlakiem kajakowym oraz z pstrągami, które również są charakterystycznym elementem, stanowiącym wizytówkę tej okolicy. Wizję terenową rozpoczęło spotkanie w czerskim Centrum Informacji Turystycznej, gdzie studenci zostali wprowadzeni w ogólne uwarunkowania gminy i terenu projektowego.

– To jest początek przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie z naszego rezerwatu jeszcze większej atrakcji turystycznej – mówił Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. – Bardzo się cieszymy, że samorząd województwa do tego projektu wybrał właśnie Gminę Czersk i Kręgi Kamienne – dodawała Wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska.

Po zakończonym spotkaniu studenci pojechali na teren Rezerwatu, po którym zainteresowanych oprowadziła kustosz tego miejsca, Pani Zofia Breske, wraz z Panią Katarzyną Dziendzielą, główną specjalistką w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Ekspertki bardzo szczegółowo zapoznały studentów z historią miejsca, jego specyfiką oraz problemami. Po wykonaniu niezbędnych notatek i zdjęć w ramach inwentaryzacji terenowej studenci odwiedzili także pobliskie miejscowości, gdzie odwiedzili między innymi stawy hodowlane wraz z terenem imprez plenerowych, kościół oraz Oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

Pozostałe wydarzenia

Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie mobilności i komunikacji wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko

1 lip. 2022
W dniu 28 czerwca 2022 roku Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę kierującą do konsultac…

Podsumowanie warsztatów dotyczących zastosowania systemów informacji geograficznej w procesach rewitalizacji pomorskich gmin

30 cze. 2022
Zastosowanie systemów informacji geograficznej w prowadzeniu analiz służących identyfikacji obsz…

Podsumowanie pierwszej edycji wykładów dotyczących przestrzeni publicznej

28 cze. 2022
Przestrzeń publiczna jako dobro wspólne i społeczna odpowiedzialność jako istotny element kształ…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60