logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Rozpoczynamy Pomorską Letnią Akademię Planowania Przestrzeni Publicznej

Rozpoczynamy Pomorską Letnią Akademię Planowania Przestrzeni Publicznej
Publikowane:

Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego zainicjowało nowy coroczny projekt. Jest nim Pomorska Letnia Akademia Planowania Przestrzeni Publicznej, w ramach której Samorząd Województwa Pomorskiego podjął współpracę z trzema gdańskimi uczelniami wyższymi, do których należą Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Akademia Sztuk Pięknych, a także z Gminą Czersk, na terenie której prowadzone będą prace projektowe w ramach pierwszej edycji tego projektu.

W dniu 16 maja 2019 roku odbył się pierwszy etap Akademii, w ramach którego studenci odwiedzili obszary, którymi będą się zajmować przez najbliższe tygodnie. Docelowo uczestnicy mają zaproponować działania w zakresie poprawy stanu zagospodarowania Rezerwatu przyrody Kręgi Kamienne w Odrach, a także jego otoczenia. Ważnym zagadnieniem jest również wzmocnienie powiązań rezerwatu z rzeką Wdą oraz z pobliskimi miejscowościami, którymi są Odry i Wojtal. W miejscowościach tych odbywają się imprezy plenerowe związane z kamiennymi kręgami, ale także z bliskością rzeki Wdy i funkcjonującym szlakiem kajakowym oraz z pstrągami, które również są charakterystycznym elementem, stanowiącym wizytówkę tej okolicy. Wizję terenową rozpoczęło spotkanie w czerskim Centrum Informacji Turystycznej, gdzie studenci zostali wprowadzeni w ogólne uwarunkowania gminy i terenu projektowego.

– To jest początek przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie z naszego rezerwatu jeszcze większej atrakcji turystycznej – mówił Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. – Bardzo się cieszymy, że samorząd województwa do tego projektu wybrał właśnie Gminę Czersk i Kręgi Kamienne – dodawała Wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska.

Po zakończonym spotkaniu studenci pojechali na teren Rezerwatu, po którym zainteresowanych oprowadziła kustosz tego miejsca, Pani Zofia Breske, wraz z Panią Katarzyną Dziendzielą, główną specjalistką w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Ekspertki bardzo szczegółowo zapoznały studentów z historią miejsca, jego specyfiką oraz problemami. Po wykonaniu niezbędnych notatek i zdjęć w ramach inwentaryzacji terenowej studenci odwiedzili także pobliskie miejscowości, gdzie odwiedzili między innymi stawy hodowlane wraz z terenem imprez plenerowych, kościół oraz Oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach.

Pozostałe wydarzenia

Zaproszenie do udziału w seminarium dotyczącym hierarchii funkcjonalnej miast w województwie pomorskim

20 lut. 2024
W dniu 1 marca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbędzie się współorg…

Rozpoczynają się Pomorskie Badania Ruchu 2024

14 lut. 2024
W dniu 14 lutego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Pomorskie Badania Ruchu 2024. Podcz…

Nowe Opracowanie Ekofizjograficzne do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego

29 sty. 2024
Opracowanie ekofizjograficzne jest wynikiem prac monitoringowych nad stanem środowiska oraz zago…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60