logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Rozpoczynamy szesnasty konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego

Rozpoczynamy szesnasty konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego
Publikowane:

Do 30 września 2024 roku potrwa dokonywanie zgłoszeń w szesnastej edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Począwszy od bieżącego roku Konkurs będzie odbywać się co dwa lata w nowej formule organizacyjnej. Najważniejszą spośród wprowadzonych zmian jest możliwość dokonywania zgłoszeń przedsięwzięć zrealizowanych nie tylko przez podmioty publiczne, ale również przez podmioty prywatne.

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2005 roku. Stanowił wówczas jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce, dając możliwość prezentacji osiągnięć wszystkich grup interesariuszy zaangażowanych w proces kształtowania wysokiej jakości rozwiązań projektowych. W jego blisko dwudziestoletniej historii wyróżniono szereg realizacji z różnych części województwa pomorskiego, które uwzględniały przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze i skali. Należą do nich miejsca, które trwale wpisały się w przestrzeń województwa stając się popularnymi wśród mieszkańców i turystów. Są nimi między innymi park imienia Prezydenta Reagana w pasie nadmorskim w Gdańsku, zagospodarowanie ulicy Kościuszki w Malborku, bulwary nadwiślańskie na terenie Starego Miasta w Tczewie, park podworski w Wojanowie w gminie Pruszcz Gdański, ulica Wajdeloty w Dolnym Wrzeszczu czy też ulica Stągiewna na gdańskiej Wyspie Spichrzów.

Sposób dokonywania zgłoszeń

Przedsięwzięcia w ramach konkursu będą zgłaszane z wykorzystaniem elektronicznego formularza zgłoszeniowego. Podmiotami zgłaszającymi mogą być zarówno instytucje publiczne, jak i podmioty prywatne, w tym organy wykonawcze i stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz ich stowarzyszenia lub związki, organy jednostek pomocniczych, organizacje samorządów zawodowych lub stowarzyszenia architektów, urbanistów, architektów krajobrazu oraz inżynierów budownictwa, inne organizacje społeczne działające między innymi na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, podmioty reprezentujące sektor prywatny realizujące zadania związane z kształtowaniem przestrzeni publicznej w procesach inwestycyjnych oraz ich związki, a także inne instytucje publiczne lub podmioty realizujące zadania publiczne związane z kształtowaniem przestrzeni publicznej.

W procesie dokonywania zgłoszeń niezbędne jest przekazanie najważniejszych informacji dotyczących zgłaszanego projektu. To między inny dane obejmujące nazwę przedsięwzięcia, miejsce realizacji, charakterystykę wraz z uzasadnieniem zgłoszenia oraz termin oddania do użytkowania, w sposób określony w elektronicznym formularzu zgłoszeniowym. Istotną częścią wniosku są ponadto informacje o autorze lub autorach dokumentacji projektowej oraz wykonawcy zgłaszanej realizacji.

Kapituła i ocena zgłoszeń

Zgłoszenia będą podlegać ocenie przez Kapitułę Konkursu. W jej skład wejdą w szczególności przedstawiciele środowiska projektowego oraz środowiska akademickiego związanego tematyką kształtowania przestrzeni publicznej, w tym między innymi przedstawiciele Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Skład Kapituły zostanie ustalony w sposób uwzględniający zachowanie równowagi pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk zawodowych zaangażowanych w proces kształtowania przestrzeni, a podmiotami zaproszonymi do udziału w jej pracach są między innymi Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przyjętym Regulaminem w konkursie przyznana zostanie nagroda główna oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach – najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych w przestrzeni publicznej na terenie miast oraz najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych w przestrzeni publicznej na obszarach wiejskich. Kapituła Konkursu może podjąć również decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej, o ile będzie to uzasadnione charakterem zgłoszonych realizacji.

Dzięki wieloletniej historii Konkursu przyznawane w nim nagroda oraz wyróżnienia mają szczególny wymiar honorowy. Bardzo duża część spośród docenionych przedsięwzięć została bowiem następnie dostrzeżona w konkursach o charakterze ogólnopolskim. Z uwagi na charakter procesu projektowego, który polega na współpracy różnych środowisk, w konkursie od wielu lat doceniani są zarówno inwestorzy odpowiedzialni za realizację przedsięwzięć, jak również odpowiadający za ich kształt projektanci czy realizujący je wykonawcy. W bieżącej edycji, dzięki decyzji Sejmiku Województwa Pomorskiego, konkurs obejmie również nagrody i wyróżnienia o charakterze finansowym, które będą przyznawane zespołom projektowym odpowiadającym za kształt nagrodzonych realizacji, co w szczególny sposób honoruje twórczą rolę środowiska projektowego, które odpowiada za opracowanie koncepcji projektowej pełniąc w ten sposób rolę mediatora oraz rzecznika interesu społecznego wszystkich uczestników przestrzeni.

Planowane rozstrzygnięcie bieżącej edycji nastąpi w listopadzie bieżącego roku.

Pozostałe wydarzenia

Rozpoczynamy cykl debat poświęconych kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego w perspektywie 2050 roku

19 wrz. 2024
Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego to temat cyklu otwartych deb…

Zakończono wakacyjną część badań ruchu

1 wrz. 2024
W ostatni weekend sierpnia przeprowadzone zostały pomiary kończące wakacyjny sezon badań i …

Letnia tura Pomorskich Badań Ruchu

9 sie. 2024
Badania turystów w ramach Pomorskich Badań Ruchu 2024 zmierzają ku końcowi. Do zrealizowania zos…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60