logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Farwë Kaszëb

Farwë Kaszëb
Publikowane:

W dniu 15 marca 2020 r. o godzinie 10.10 na kanale TVP3 Gdańsk miała miejsce emisja programu „Farwë Kaszëb” („Barwy Kaszub”), w którym gościnnie wystąpili przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W czasie emisji 24. odcinka „Farwë Kaszëb” poruszony został temat ochrony krajobrazu Kaszub. Początek odcinka został poświęcony wszechobecnym reklamom i banerom, które w znaczący (i często negatywny sposób) wpływają na odbiór przestrzeni. Jednakże od pewnego czasu podejmowane są próby walki z tzw. „szyldozą”.

„Zasadniczo prawo tego nie ogranicza – mówi Elżbieta Gackowska, Główny Projektant w Zespole Osadnictwa i Dziedzictwa Kulturowego PBPR. – Więc jeżeli miasta, wsie, gminy same z siebie postanawiają ograniczyć w jakiś sposób prawo, czyli sporządzić np. dokument, który dotyczy reklam, banerów, płotów, małej architektury to wówczas powstaje lokalne prawo, do którego się wszyscy stosują […].”

Nad tego typu rozwiązaniami pracowały Gdańsk i Sopot, a od pewnego czasu trwają prace także w Żukowie. Niemniej jednak przyjęcie takich uchwał wiąże się często z protestami i brakiem zrozumienia problemu ze strony np. przedsiębiorców.

„Jakieś próby uporządkowania […] nie sprawdzają się – zauważa Jarosław Czochański, Kierownik Zespołu Środowiska i Krajobrazu PBPR. – Następuje sądowe uchylanie uchwał krajobrazowych pod hasłem ograniczania wolności gospodarczej, a nikt nie myśli tym, że ta wolność gospodarcza dla jednych jest wolnością, bo mogą postawić reklamę, a dla drugich nie jest wolnością, bo turyści nie przyjadą tam, gdzie będzie brzydko. I ktoś zyskuje, ale ktoś na tym cierpi.”

W dalszej części programu poruszony został także problem zabudowy na terenie Kaszub, która nie zawsze nawiązuje do historii i kultury regionu.

„Największym problemem jest to, że niestety wykorzystujemy tą swobodę zabudowy wszędzie tam, gdzie chcemy się pobudować – dodaje Jakub Pietruszewski, Dyrektor Pomorskiego Biura Planownaia Regionalnego. […] Problemem jest też to, że się niestety w wielu miejscach pojawiają takie rozwiązania, które totalnie nie pasują do naszego krajobrazu, czyli mówimy tutaj chociażby o karczmach podhalańskich, które są totalnie niezwiązane przecież z Pomorzem, a mamy swoje wzorca architektury. […] Wystarczy pojechać do Parku Etnograficznego we Wdzydzach i widzimy, jak wyglądała karczma. […] To są takie elementy, które mogłyby być w tym naszym krajobrazie. I tego niestety nie ma.”

Program zakończono zwróceniem uwagi na kwestię masowego wyrzucania śmieci w lasach, w których niekiedy wręcz tworzą się małe wysypiska. Zgodnie z danymi przekazanymi przez pana Czarnowskiego, będącego leśniczym w Leśnictwie Podrąbiona, w ubiegłym roku Nadleśnictwo Kościerzyna wyniosło z lasów 244 kubły śmieci, co stanowi równowartość czterech prawie pełnych kontenerów tirów.

Pełen odcinek „Farwë Kaszëb” można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://gdansk.tvp.pl/41865145/farw-kaszb

Pozostałe wydarzenia

Zaproszenie do udziału w seminarium dotyczącym hierarchii funkcjonalnej miast w województwie pomorskim

20 lut. 2024
W dniu 1 marca 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbędzie się współorg…

Rozpoczynają się Pomorskie Badania Ruchu 2024

14 lut. 2024
W dniu 14 lutego odbyła się konferencja prasowa inaugurująca Pomorskie Badania Ruchu 2024. Podcz…

Nowe Opracowanie Ekofizjograficzne do Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego

29 sty. 2024
Opracowanie ekofizjograficzne jest wynikiem prac monitoringowych nad stanem środowiska oraz zago…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60