logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Farwë Kaszëb

Farwë Kaszëb
Publikowane:

W dniu 15 marca 2020 r. o godzinie 10.10 na kanale TVP3 Gdańsk miała miejsce emisja programu „Farwë Kaszëb” („Barwy Kaszub”), w którym gościnnie wystąpili przedstawiciele Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W czasie emisji 24. odcinka „Farwë Kaszëb” poruszony został temat ochrony krajobrazu Kaszub. Początek odcinka został poświęcony wszechobecnym reklamom i banerom, które w znaczący (i często negatywny sposób) wpływają na odbiór przestrzeni. Jednakże od pewnego czasu podejmowane są próby walki z tzw. „szyldozą”.

„Zasadniczo prawo tego nie ogranicza – mówi Elżbieta Gackowska, Główny Projektant w Zespole Osadnictwa i Dziedzictwa Kulturowego PBPR. – Więc jeżeli miasta, wsie, gminy same z siebie postanawiają ograniczyć w jakiś sposób prawo, czyli sporządzić np. dokument, który dotyczy reklam, banerów, płotów, małej architektury to wówczas powstaje lokalne prawo, do którego się wszyscy stosują […].”

Nad tego typu rozwiązaniami pracowały Gdańsk i Sopot, a od pewnego czasu trwają prace także w Żukowie. Niemniej jednak przyjęcie takich uchwał wiąże się często z protestami i brakiem zrozumienia problemu ze strony np. przedsiębiorców.

„Jakieś próby uporządkowania […] nie sprawdzają się – zauważa Jarosław Czochański, Kierownik Zespołu Środowiska i Krajobrazu PBPR. – Następuje sądowe uchylanie uchwał krajobrazowych pod hasłem ograniczania wolności gospodarczej, a nikt nie myśli tym, że ta wolność gospodarcza dla jednych jest wolnością, bo mogą postawić reklamę, a dla drugich nie jest wolnością, bo turyści nie przyjadą tam, gdzie będzie brzydko. I ktoś zyskuje, ale ktoś na tym cierpi.”

W dalszej części programu poruszony został także problem zabudowy na terenie Kaszub, która nie zawsze nawiązuje do historii i kultury regionu.

„Największym problemem jest to, że niestety wykorzystujemy tą swobodę zabudowy wszędzie tam, gdzie chcemy się pobudować – dodaje Jakub Pietruszewski, Dyrektor Pomorskiego Biura Planownaia Regionalnego. […] Problemem jest też to, że się niestety w wielu miejscach pojawiają takie rozwiązania, które totalnie nie pasują do naszego krajobrazu, czyli mówimy tutaj chociażby o karczmach podhalańskich, które są totalnie niezwiązane przecież z Pomorzem, a mamy swoje wzorca architektury. […] Wystarczy pojechać do Parku Etnograficznego we Wdzydzach i widzimy, jak wyglądała karczma. […] To są takie elementy, które mogłyby być w tym naszym krajobrazie. I tego niestety nie ma.”

Program zakończono zwróceniem uwagi na kwestię masowego wyrzucania śmieci w lasach, w których niekiedy wręcz tworzą się małe wysypiska. Zgodnie z danymi przekazanymi przez pana Czarnowskiego, będącego leśniczym w Leśnictwie Podrąbiona, w ubiegłym roku Nadleśnictwo Kościerzyna wyniosło z lasów 244 kubły śmieci, co stanowi równowartość czterech prawie pełnych kontenerów tirów.

Pełen odcinek „Farwë Kaszëb” można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://gdansk.tvp.pl/41865145/farw-kaszb

Pozostałe wydarzenia

Wakacje z Pomorskimi Badaniami Ruchu

5 lip. 2024
Pomorskie Badania Ruchu 2024 nie zatrzymują się na okres wakacji! W sezonie letnim, w którym do …
5 lip. 2024

Zakończono wiosenną część Pomorskich Badań Ruchu

20 cze. 2024
W ubiegłym tygodniu, zgodnie z planem, zakończyła się część wiosenna badań i pomiarów w ramach P…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60