logo-samorzad
Jednostka Samorządu
Województwa Pomorskiego

Prezentacja prac studentów uczestniczących w Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej

W ubiegły piątek, 12 stycznia, z sukcesem zakończyliśmy kolejny etap drugiej edycji Pomorskiej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy studenci czterech gdańskich uczelni intensywnie pracowali nad swoimi projektami zagospodarowania terenu po dawnej cukrowni w Pelplinie, które w piątek mogli zaprezentować w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie. Swoje pomysły przedstawili Burmistrzowi Miasta i Gminy Pelplin, Mirosławowi Chyle, Zastępcy Burmistrza, Krzysztofowi Adamczykowi, a także części pracowników urzędu. Wśród gości znalazł się także Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Patryk Gabriel.

Przed prezentacjami głos zabrała dr inż. arch. Magdalena Podwojewska z Politechniki Gdańskiej, która przedstawiła proces powstawania prac. Następnie nastąpił kluczowy moment spotkania – prezentacje studentów. Każda z siedmiu grup dysponowała dziesięcioma minutami, w czasie których mogły przedstawić swoje koncepcje przekształcenia wskazanego terenu. Wśród propozycji, które przedstawili studenci znalazły się m.in. tężnie solankowe, pola do disc golfa, teatr plenerowy, pomosty, ścieżki interaktywne i historyczne, itp. W każdym projekcie tereny rekreacyjne były uzupełniane o zabudowę mieszkaniową oraz usługową, różniąc się jednak skalą i formą, zależnie od projektu. Pomysłowość studentów została bardzo dobrze odebrana przez władze Pelplina, które zadeklarowały chęć dalszej współpracy.

Po prezentacjach nastąpiła dyskusja o projektach, realizowana już w kuluarach, po której głos zabrali prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska, Dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, oraz Jakub Pietruszewski, Dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, a także Burmistrz oraz Zastępca Burmistrza. W czasie wystąpień podziękowali za zaangażowanie studentów, a także wszystkich osób uczestniczących w organizacji Akademii, jednocześnie podkreślając, że czeka nas jeszcze uroczysta gala, na której zostaną wskazane najlepsze prace, wybrane przez specjalnie powołaną w tym celu komisję.

Grupa I – La Dolce Vita

Grupa II – Szlak Cukrowy

Grupa III – People in Pelplin

Grupa IV – Osada Horyzont

Grupa V – Cukrowe Pola

Grupa VI – Po Kolei

Grupa VII – Stacja Cukrownia

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

JEDNOSTKA SAMORZĄDU
WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60