logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Podpisano porozumienie w sprawie przeprowadzenia analiz transportowych dla projektu Pomorska Kolej Metropolitalna II

Pod koniec roku 2020 Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. ogłosiła przetarg na przygotowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) dla projektu budowy nowej linii kolejowej z Gdańska Śródmieścia przez południowe dzielnice Gdańska i dalej w kierunku linii kolejowej nr 229 – tzw. Pomorska Kolej Metropolitalna II. Na ogłoszenie wpłynęło pięć ofert: TPF sp. z o.o., Ośrodek Badawczy Ekonomiki Transportu, Highway sp. z o.o., BBP sp. z o.o. oraz Transprojekt Gdańsk. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokumentacja ma być gotowa w połowie 2023 roku.

Równolegle na początku lutego br. samorządy Gmina Miasta Gdańsk, Gmina Miasta Pruszcz Gdański, Gmina Kolbudy, Gmina Pruszcz Gdański, Gmina Żukowo oraz Województwo Pomorskie reprezentowane przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, podpisały Porozumienie w sprawie „Przeprowadzenie analiz transportowych w obszarze potencjalnej lokalizacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej II”, które po ich przygotowaniu zostaną przekazane Wykonawcy STEŚ w celu właściwego przygotowanie dokumentacji projektowej.

Analizy będą opierać się o badania ruchu wykonane w terenie poprzez pomiar natężenia ruchu pojazdów, badania wymiany pasażerów na przystankach oraz badania ankietowe. Badanie ma na celu poznanie preferencji transportowych mieszkańców analizowanego obszaru, z uwzględnieniem wszystkich jego form. Analiza pozwoli ocenić jakość tego transportu, jak również poznać jego słabe i mocne strony, a także wskazać rozpoznane problemy w zakresie obsługi transportowej analizowanego obszaru.

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60