O kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań i trendów rozwojowych rozmawiali uczestnicy kolejnej z cyklu debat
O kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań i trendów rozwojowych w perspektywie roku 2050 rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”, która odbyła się w dniu 11 grudnia 2024 roku w sali imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
Wprowadzeniem do spotkania były wystąpienia dotyczące polityki rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego wdrażanej między innymi przez takie podmioty jak Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. oraz Agencja Rozwoju Pomorza S.A. przedstawione przez Stanisława Szultkę, Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Zastępczynię Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Annę Błażewicz-Stasiak.


Uczestnikami debaty byli profesor Jerzy Bański z Polskiej Akademii Nauk, profesor Przemysław Borkowski z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Prezes Pracodawcy Pomorza Zbigniew Canowiecki, profesor Krystyna Gawlikowska-Hueckel z Instytutu Rozwoju w Sopocie, profesor Krzysztof Janc z Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor Adam Mytlewski z Morskiego Instytutu Rybackiego oraz profesor Stanisław Umiński z Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskusję poprowadził natomiast profesor Wojciech Dziemianowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Główne zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy debaty dotyczyły zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych, głównych uwarunkowań rozwoju województwa pomorskiego czy wyzwań dla kształtowania polityki regionalnej w kontekście budowania atrakcyjności gospodarczej regionu. Zaproszeni goście podkreślali, że doświadczenia ostatnich lat związane z kryzysem finansowym, pandemią czy wojną w Ukrainie nauczyły przedsiębiorców elastyczności czego konsekwencją są między innymi zmiany w łańcuchach dostaw. Istotne są również zachodzące zmiany technologiczne – postępująca robotyzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Kluczowym wyzwaniem w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie kompetencji absolwentów szkół wyższych. Szczególną uwagę zwrócono także na potrzebę współdziałania w zakresie polityki regionalnej z polityką obronną, wspierania innowacji czy polityką przestrzenną. Wobec zmniejszającego się znaczenia polityki spójności, to właśnie siła samorządu województwa powinna być istotnym czynnikiem rozwoju regionu.




Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatora dyskusji profesora Wojciecha Dziemianowicza z Uniwersytetu Warszawskiego.
Autorem zdjęć ze spotkania jest Jacek Sowa z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Facylitację graficzną debaty wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.





