logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

O kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań i trendów rozwojowych rozmawiali uczestnicy kolejnej z cyklu debat

O kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań i trendów rozwojowych rozmawiali uczestnicy kolejnej z cyklu debat
Publikowane:

O kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań i trendów rozwojowych w perspektywie roku 2050 rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”, która odbyła się w dniu 11 grudnia 2024 roku w sali imienia Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Wprowadzeniem do spotkania były wystąpienia dotyczące polityki rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego wdrażanej między innymi przez takie podmioty jak Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. oraz Agencja Rozwoju Pomorza S.A. przedstawione przez Stanisława Szultkę, Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Zastępczynię Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego Annę Błażewicz-Stasiak.

Uczestnikami debaty byli profesor Jerzy Bański z Polskiej Akademii Nauk, profesor Przemysław Borkowski z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, Prezes Pracodawcy Pomorza Zbigniew Canowiecki, profesor Krystyna Gawlikowska-Hueckel z Instytutu Rozwoju w Sopocie, profesor Krzysztof Janc z Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor Adam Mytlewski z Morskiego Instytutu Rybackiego oraz profesor Stanisław Umiński z Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskusję poprowadził natomiast profesor Wojciech Dziemianowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Główne zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy debaty dotyczyły zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych, głównych uwarunkowań rozwoju województwa pomorskiego czy wyzwań dla kształtowania polityki regionalnej w kontekście budowania atrakcyjności gospodarczej regionu. Zaproszeni goście podkreślali, że doświadczenia ostatnich lat związane z kryzysem finansowym, pandemią czy wojną w Ukrainie nauczyły przedsiębiorców elastyczności czego konsekwencją są między innymi zmiany w łańcuchach dostaw. Istotne są również zachodzące zmiany technologiczne – postępująca robotyzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji. Kluczowym wyzwaniem w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie kompetencji absolwentów szkół wyższych. Szczególną uwagę zwrócono także na potrzebę współdziałania w zakresie polityki regionalnej z polityką obronną, wspierania innowacji czy polityką przestrzenną. Wobec zmniejszającego się znaczenia polityki spójności, to właśnie siła samorządu województwa powinna być istotnym czynnikiem rozwoju regionu.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatora dyskusji profesora Wojciecha Dziemianowicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorem zdjęć ze spotkania jest Jacek Sowa z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Facylitację graficzną debaty wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.

Pozostałe wydarzenia

2 kwi. 2025
W dniu 1 kwietnia 2025 roku Zarząd Województwa Pomorskiego zadecydował na swoim posiedzeniu o podj…
6 mar. 2025
Regionalny Panel Ekspercki Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) zawitał do Gdańska, gdzie eksperci…
21 lut. 2025
Do końca marca 2025 roku potrwa przyjmowanie zgłoszeń gmin do trzeciej edycji Pomorskiej Akademii…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60