logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Ochrona bioróżnorodności i wyzwania klimatyczne kolejnym tematem debat poświęconym kształtowaniu struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego

Ochrona bioróżnorodności i wyzwania klimatyczne kolejnym tematem debat poświęconym kształtowaniu struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego
Publikowane:

O kształtowaniu przestrzeni województwa wobec wyzwań klimatycznych i ochrony bioróżnorodności rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”, która odbyła się w dniu 13 listopada 2024 roku w sali Niebo Polskie w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wystąpienie wprowadzające do spotkania poświęcone realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego przedstawił Krzysztof Pałkowski, Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. O wyzwaniach w zakresie ochrony bioróżnorodności i adaptacji do zmian klimatu w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego opowiedziała natomiast Ewa Mączka, kierowniczka Zespołu Środowiska i Krajobrazu w Pomorskim Biurze Planowania Regionalnego.

Fot. Biuro Prasowe UMWP/Jacek Sowa

W kolejnej części odbyła się debata, którą poprowadziła doktor habilitowana Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W dyskusji udział wzięli profesor Marek Degórski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, doktor Bożydar Neroj z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, doktor Andrzej Kassenberg z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju w Warszawie, doktor habilitowany Mariusz Kistowski z Uniwersytetu Gdańskiego, doktor Paulina Legutko-Kobus ze Szkoły Głównej Handlowej, członkini Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Michał Marcinkowski z Zakładu Adaptacji do Zmian Klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, profesor Mirosław Miętus z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, Jarosław Wańkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności w Warszawie oraz profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Główne zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy debaty dotyczyły zachowania różnorodności biologicznej, adaptacji do zmian klimatu, rozwiązań z zakresu błękitno zielonej-infrastruktury czy zachowania zasobów środowiska. Uczestnicy debaty podkreślali, że ważna jest zmiana perspektywy i spojrzenie na planowanie przestrzenne nie z punktu widzenia potrzeb człowieka, a z uwzględnieniem potrzeb przyrody jako priorytetowych. Kluczowym wyzwaniem w tym kontekście jest potrzeba prowadzenia umiejętnego dialogu ze społecznościami lokalnymi oraz edukacja społeczeństwa w tym zakresie.

Szczególną uwagę zwrócono także na dokumenty strategiczne i potrzebę traktowania zielonej infrastruktury jako infrastruktury krytycznej. Jako jeden z dokumentów, który mógłby z poziomu regionu wskazywać potencjał adaptacyjny poprzez odpowiednie ustalenia i wytyczne, zaproponowano plan zagospodarowania przestrzennego województwa. Za istotne uznano również inne dokumenty strategiczne wyznaczające kierunki działań i pokazujące najlepsze praktyki, ale wymagają one bieżącej weryfikacji i przejrzystych zasad ich sporządzania.

Fot. Biuro Prasowe UMWP/Jacek Sowa

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatorkę doktor habilitowaną Agatę Cieszewską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.

Pozostałe wydarzenia

2 kwi. 2025
W dniu 1 kwietnia 2025 roku Zarząd Województwa Pomorskiego zadecydował na swoim posiedzeniu o podj…
6 mar. 2025
Regionalny Panel Ekspercki Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) zawitał do Gdańska, gdzie eksperci…
21 lut. 2025
Do końca marca 2025 roku potrwa przyjmowanie zgłoszeń gmin do trzeciej edycji Pomorskiej Akademii…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60