Ochrona bioróżnorodności i wyzwania klimatyczne kolejnym tematem debat poświęconym kształtowaniu struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego
O kształtowaniu przestrzeni województwa wobec wyzwań klimatycznych i ochrony bioróżnorodności rozmawiali uczestnicy kolejnej debaty z cyklu debat „Wyzwania długofalowe polityki przestrzennej województwa pomorskiego”, która odbyła się w dniu 13 listopada 2024 roku w sali Niebo Polskie w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wystąpienie wprowadzające do spotkania poświęcone realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego przedstawił Krzysztof Pałkowski, Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. O wyzwaniach w zakresie ochrony bioróżnorodności i adaptacji do zmian klimatu w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego opowiedziała natomiast Ewa Mączka, kierowniczka Zespołu Środowiska i Krajobrazu w Pomorskim Biurze Planowania Regionalnego.



Fot. Biuro Prasowe UMWP/Jacek Sowa
W kolejnej części odbyła się debata, którą poprowadziła doktor habilitowana Agata Cieszewska z Katedry Architektury Krajobrazu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W dyskusji udział wzięli profesor Marek Degórski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, doktor Bożydar Neroj z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, doktor Andrzej Kassenberg z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju w Warszawie, doktor habilitowany Mariusz Kistowski z Uniwersytetu Gdańskiego, doktor Paulina Legutko-Kobus ze Szkoły Głównej Handlowej, członkini Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Michał Marcinkowski z Zakładu Adaptacji do Zmian Klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie, profesor Mirosław Miętus z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk, Jarosław Wańkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności w Warszawie oraz profesor Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Główne zagadnienia, o których dyskutowali uczestnicy debaty dotyczyły zachowania różnorodności biologicznej, adaptacji do zmian klimatu, rozwiązań z zakresu błękitno zielonej-infrastruktury czy zachowania zasobów środowiska. Uczestnicy debaty podkreślali, że ważna jest zmiana perspektywy i spojrzenie na planowanie przestrzenne nie z punktu widzenia potrzeb człowieka, a z uwzględnieniem potrzeb przyrody jako priorytetowych. Kluczowym wyzwaniem w tym kontekście jest potrzeba prowadzenia umiejętnego dialogu ze społecznościami lokalnymi oraz edukacja społeczeństwa w tym zakresie.
Szczególną uwagę zwrócono także na dokumenty strategiczne i potrzebę traktowania zielonej infrastruktury jako infrastruktury krytycznej. Jako jeden z dokumentów, który mógłby z poziomu regionu wskazywać potencjał adaptacyjny poprzez odpowiednie ustalenia i wytyczne, zaproponowano plan zagospodarowania przestrzennego województwa. Za istotne uznano również inne dokumenty strategiczne wyznaczające kierunki działań i pokazujące najlepsze praktyki, ale wymagają one bieżącej weryfikacji i przejrzystych zasad ich sporządzania.






Fot. Biuro Prasowe UMWP/Jacek Sowa
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatorkę doktor habilitowaną Agatę Cieszewską ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.
-728x1024.jpg)
-717x1024.jpg)
-721x1024.jpg)
-706x1024.jpg)
-722x1024.jpg)
-716x1024.jpg)
-706x1024.jpg)