Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej tematem kolejnej debaty
W dniu 27 listopada 2024 roku w sali plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się kolejna z cyklu debat poświęconych wizji kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego w ramach trwającego procesu zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w perspektywie do 2050 roku. Tym razem uczestnicy debaty rozmawiali o kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej.
Wystąpienie wprowadzające do spotkania poświęcone realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego przedstawił Stanisław Szultka, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. O wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania województwa opowiedziała natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępczyni Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.


W kolejnej części odbyła się debata, którą poprowadził Jakub Wiech, Redaktor naczelny portalu Energetyka24.com. Głos w dyskusji zabrali Anita Bednarek z Goodvalley Agro, profesor Mariusz Dąbrowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Marcin Dusiło z Forum Energii, dr inż. Michał Izdebski z Instytutu Energetyki z Państwowego Instytutu Badawczego, profesor Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej oraz Krystian Puzdrakiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.


Dyskusja, która miała miejsce w trakcie debaty, w dużym stopniu koncentrowała się na potencjale regionu do rozwoju różnych technologii energetycznych. W perspektywie 2050 roku kluczową rolę odgrywać ma energetyka jądrowa oraz odnawialne źródła energii. Według uczestników debaty kluczowym wyzwaniem będzie pogodzenie w przestrzeni województwa różnych aktywności inwestycyjnych związanych z budową nowych źródeł energii oraz rozbudową systemu elektroenergetycznego. Szczególnym, bo nowym w systemie energetycznym Polski, źródłem jest elektrownia jądrowa, która powinna być kołem zamachowym dla rozwoju nowych gałęzi gospodarki zarówno na Pomorzu, jak i w kraju. Polityka przestrzenna województwa powinna budować możliwości i niwelować ryzyka związane z tym źródłem.
W kontekście polityki rozwoju zwracano także uwagę na potrzebę koordynacji przestrzennej źródeł fotowoltaicznych, które w ostatnich latach rozwijają się na Pomorzu w sposób niezwykle dynamiczny. Powstaje swoisty konflikt między istniejącym potencjałem dla wykorzystania energii słońca, a innymi uwarunkowaniami występującymi w regionie. To sprawia, że na rozwój energetyki odnawialnej należy patrzeć w sposób horyzontalny, uwzględniający nie tylko korzyści płynące z wykorzystania poszczególnych technologii, lecz także straty, które mogą pojawić się w innych branżach. Ważną rolę w miksie energetycznym Pomorza mogłyby odgrywać także biogazownie, uznawane za jedyne stabilne źródła odnawialne, których uciążliwość dla terenów sąsiadujących – w ocenie uczestników debaty – znacząco spadła wraz z postępem technologicznym.




Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatora, Redaktora Jakuba Wiecha.
Autorem zdjęć ze spotkania jest Jacek Sowa z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.





