logo-samorzad
Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej tematem kolejnej debaty

Kształtowanie przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej tematem kolejnej debaty
Publikowane:

W dniu 27 listopada 2024 roku w sali plenarnej Sejmiku Województwa Pomorskiego odbyła się kolejna z cyklu debat poświęconych wizji kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego w ramach trwającego procesu zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego w perspektywie do 2050 roku. Tym razem uczestnicy debaty rozmawiali o kształtowaniu przestrzeni województwa pomorskiego wobec wyzwań bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej.

Wystąpienie wprowadzające do spotkania poświęcone realizacji Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego przedstawił Stanisław Szultka, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. O wyzwaniach w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej w kontekście prac nad nowym planem zagospodarowania województwa opowiedziała natomiast Anna Błażewicz-Stasiak, Zastępczyni Dyrektora Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

W kolejnej części odbyła się debata, którą poprowadził Jakub Wiech, Redaktor naczelny portalu Energetyka24.com. Głos w dyskusji zabrali Anita Bednarek z Goodvalley Agro, profesor Mariusz Dąbrowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Marcin Dusiło z Forum Energii, dr inż. Michał Izdebski z Instytutu Energetyki z Państwowego Instytutu Badawczego, profesor Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej oraz Krystian Puzdrakiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.

Dyskusja, która miała miejsce w trakcie debaty, w dużym stopniu koncentrowała się na potencjale regionu do rozwoju różnych technologii energetycznych. W perspektywie 2050 roku kluczową rolę odgrywać ma energetyka jądrowa oraz odnawialne źródła energii. Według uczestników debaty kluczowym wyzwaniem będzie pogodzenie w przestrzeni województwa różnych aktywności inwestycyjnych związanych z budową nowych źródeł energii oraz rozbudową systemu elektroenergetycznego. Szczególnym, bo nowym w systemie energetycznym Polski, źródłem jest elektrownia jądrowa, która powinna być kołem zamachowym dla rozwoju nowych gałęzi gospodarki zarówno na Pomorzu, jak i w kraju. Polityka przestrzenna województwa powinna budować możliwości i niwelować ryzyka związane z tym źródłem.

W kontekście polityki rozwoju zwracano także uwagę na potrzebę koordynacji przestrzennej źródeł fotowoltaicznych, które w ostatnich latach rozwijają się na Pomorzu w sposób niezwykle dynamiczny. Powstaje swoisty konflikt między istniejącym potencjałem dla wykorzystania energii słońca, a innymi uwarunkowaniami występującymi w regionie. To sprawia, że na rozwój energetyki odnawialnej należy patrzeć w sposób horyzontalny, uwzględniający nie tylko korzyści płynące z wykorzystania poszczególnych technologii, lecz także straty, które mogą pojawić się w innych branżach. Ważną rolę w miksie energetycznym Pomorza mogłyby odgrywać także biogazownie, uznawane za jedyne stabilne źródła odnawialne, których uciążliwość dla terenów sąsiadujących – w ocenie uczestników debaty – znacząco spadła wraz z postępem technologicznym.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z debaty opracowanym przez moderatora, Redaktora Jakuba Wiecha.

Autorem zdjęć ze spotkania jest Jacek Sowa z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zapraszamy również do zapoznania się z zapisem graficznym debaty, który w czasie rzeczywistym wykonała Natalia Mikołajek „Jadźka Rysuje”.

Pozostałe wydarzenia

2 kwi. 2025
W dniu 1 kwietnia 2025 roku Zarząd Województwa Pomorskiego zadecydował na swoim posiedzeniu o podj…
6 mar. 2025
Regionalny Panel Ekspercki Zintegrowanej Sieci Kolejowej (ZSK) zawitał do Gdańska, gdzie eksperci…
21 lut. 2025
Do końca marca 2025 roku potrwa przyjmowanie zgłoszeń gmin do trzeciej edycji Pomorskiej Akademii…

Napisz, zadzwoń lub dołącz do nas na naszych kanałach mediów społecznościowych

Instytucja Samorządu
Województwa Pomorskiego

Biuro w Gdańsku

ul. Straganiarska 24-27
80-837 Gdańsk
(058) 301 06 44


Oddział w Słupsku


ul. Jaracza 18a
76-200 Słupsk
(059) 843 10 60