Wizja roku 2050 oczami młodych. Rozpoczęliśmy warsztaty planistyczne ze studentami i uczniami
Jak będzie wyglądać województwo pomorskie w 2050 roku? Jaką rolę będzie pełnić w strukturze świata, Europy i Polski w perspektywie 2050 roku? Jakie są główne wyzwania rozwoju przestrzennego regionu?
Na te i inne pytania odpowiedzi będą szukać studenci oraz uczniowie trójmiejskich uczelni i szkół w ramach warsztatów organizowanych przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego oraz Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.
W dniu 11 października 2024 roku w Auli „Niebo Polskie” odbyły się pierwsze interdyscyplinarne warsztaty planistyczne dla studentów i uczniów dotyczące koncepcji rozwoju przestrzeni województwa pomorskiego. W spotkaniu udział wzięli studenci wraz z opiekunami Uczelni Fahrenheita (Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańsk) oraz uczelni spoza Związku: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Elektrycznego z Wejherowa.
Spotkanie miało na celu wprowadzenie do tematyki warsztatów oraz zapoznanie studentów i uczniów z podstawowymi informacjami na temat samorządu województwa, systemu planowania regionalnego, w tym Planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz głównych wyzwań stojących przed województwem pomorskim w perspektywie 2050 roku. Utworzone zostały również zespoły projektowe, które w okresie od października do stycznia przyszłego roku będą wspólnie zastanawiać się nad uwarunkowaniami i kierunkami rozwoju przestrzennego naszego regionu w perspektywie roku 2050. Łącznie odbędzie się sześć warsztatów, a ich finalnym efektem będzie prezentacja wizji rozwoju przestrzennego Pomorza 2050: Koncentracja działań w przestrzeni oraz ochrona jej zasobów i walorów w perspektywie roku 2050, którą przedstawią uczniowie i studenci w styczniu na wspólnym spotkaniu w Sali Okrągłej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Koordynatorką i autorką koncepcji warsztatów jest dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka, profesor Politechniki Gdańskiej, prodziekan do spraw nauki Wydziału Architektury.
Planowany cykl warsztatów związany jest z rozpoczętą w marcu 2024 roku procedurą zmiany Planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego. Rozpoczynając prace nad zmianą Planu, Samorząd Województwa Pomorskiego zainicjował szeroką dyskusję na temat identyfikacji czynników zmian i trendów rozwojowych, potencjałów i barier, problemów i wyzwań rozwojowych w odniesieniu do przestrzeni Pomorza w perspektywie roku 2050, wymagających właściwego ujęcia w regionalnej polityce przestrzennej. Jednym z jej elementów jest cykl otwartych debat poświęconych wyzwaniom wynikającym z uwarunkowań geopolitycznych, prognozom i wyzwaniom demograficznym, procesom osadniczym, wyzwaniom klimatycznym i ochronie różnorodności biologicznej, bezpieczeństwu energetycznemu i neutralności klimatycznej, zmienności i nieprzewidywalności procesów gospodarczych oraz zmieniającym się potrzebom transportowym i wyzwaniom mobilności. Uczestnikami każdej z nich będą przedstawiciele ośrodków akademickich i instytucji badawczych z terenu całego kraju, a przysłuchiwać się im będą między innymi studenci i uczniowie pomorskich uczelni i szkół.
Pierwsza debata poświęcona zagadnieniu kształtowania struktury funkcjonalno-przestrzennej województwa pomorskiego wobec wyzwań geopolitycznych związanych z położeniem Pomorza oraz jego znaczeniem dla bezpieczeństwa Państwa odbędzie się już 16 października 2024 roku o godzinie 11:00 w sali Niebo Polskie w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ulicy Augustyńskiego 1.